Jaké středočeské poklady se ukrývají při trase letošního ročníku 1000 mil československých? Cestou z Prahy do Bratislavy své fanoušky nasměřujte do Kolína, při zpáteční cestě zase do Čáslavi. Tato středočeská města, kterými závod projíždí, rozhodně stojí za prozkoumání.
Čáslav, foto: Jan Valečka
Čáslav už zdálky vítá vysokou věží kostela sv. Petra a Pavla, která se v rovinaté krajině určitě nedá přehlédnout. Lebka objevená roku 1910 v jednom ze zazděných výklenků v chrámové kapli možná patřila Janu Žižkovi z Trocnova. Pobyt husitského vojevůdce se tu připomíná na každém kroku: v Čáslavi mají jeho pomník uprostřed Žižkova náměstí, Žižkovu bránu, Žižkovu síň i Žižkův háj v místě bývalých Žižkových kasáren. Vojevůdce, kterak se coby jeden ze dvou mluvčích táborských husitů účastní Čáslavského sněmu, si můžete prohlédnout na velkoplošné fresce na domě v Mahenově ulici.
Kolín, foto: Kristýna Křenková
Za vidění v Čáslavi rozhodně stojí souvislý pás městského opevnění s válcovou Otakarovou a dalšími gotickými baštami. Na své si tu přijdou milovníci staré techniky, a to díky zdejšímu Muzeu zemědělské techniky, ve kterém jsou vystaveny stařičké traktory, parní oračky, mlátičky a desítky dalších historických zemědělských strojů. Za další starou zemědělskou technikou je možné vyrazit na nedaleký empírový zámek Kačina, kde má své sídlo Muzeum českého venkova. Romantické duše potěší také návštěva nedalekého zámku Žleby, obklopeného působivým parkem. Místní obora se proslavila chovem bílých jelenů, těšit se můžete i na ukázky sokolnictví.
Kolín je královské město s historickým nábojem, které je zároveň významnou železniční křižovatkou a dostanete se tak do něj pohodlně vlakem ze všech světových stran. Ve známé písničce se zpívá, že Kolín leží v pěkné rovině. Zároveň na něj lze shlédnout pěkně shora. Vystoupejte třeba na vrchol zvonice děkanského chrámu sv. Bartoloměje, který je symbolem města už od 13. století, kdy město založil král Přemysl Otakar II. Přímo u nohou vám bude ležet upravené Bartolomějské návrší s parkánem, vinicí i bylinkovou zahrádkou. Prozkoumat se dá zdejší kostnice či interiér bývalé farní školy, věnovaný historii města a jeho slavným osobnostem. Ocitnete se co by kamenem dohodil od velkého historického Karlova náměstí s krásnou radnicí, v jehož blízkosti sídlí i zdejší regionální muzeum.
Kolín, foto: Libor Sváček
Na okraji města lze vystoupat na vodárenskou věž, která v současné době funguje jako rozhledna a je zároveň tichým svědkem průmyslového rozvoje města v první polovině 20. století, kdy se mu přezdívalo český Manchester. Pozornosti by neměl ujít ojedinělý soubor kolínských židovských památek, takzvaný Jeruzalém na Labi. Klenotem židovské čtvrti je jedna z nejstarších a nejcennějších synagog v Čechách. Kam za oblíbenými medvědy od Kolína? Do lesoparku Borky. Rovinaté okolí města láká k nekonečným vyjížďkám na kole po značených trasách. Ostatně fenomén Labská stezka prochází i samotným srdcem města. Vypravte se také k nejstarší polabské řepařské drážce anebo po stopách významné bitvy u Kolína.
Další tipy na výlety v okolí hledejte na www.strednicechy.cz.